דלג לתוכן העמוד

סקר למניעת אלימות

לראשונה בארץ, סקר למניעת אלימות באריאל בשיתוף תוכנית עיר ללא אלימות הארצית ועיריית אריאל

בהמשך לסקר שביעות רצון תושבי העיר לפני מספר חודשים הוחלט בהנחיית ראש העיר לערוך סקר מקיף בקרב בני הנוער בעיר ( מעל 500 משתתפים ) במסגרת תכנית עיר ללא אלימות הפועלת באריאל.
לראשונה בארץ, סקר למניעת אלימות באריאל בשיתוף תוכנית עיר ללא אלימות הארצית ועיריית אריאל (הגדל)
לאחרונה פורסם כי 70% מהילדים בכיתות ג'-ט' חוו סוג מסוים של אלימות בבית הספר ונגד אחד מעשרה תלמידים נפתחה קבוצת גנאי בפייסבוק או בווטסאפ.

אריאל הינה הרשות הראשונה בארץ אשר מקיימת סקר אינטרנטי מקיף מסוג זה בקרב בני הנוער, אשר בדק את הרגלי הפנאי ורמת החשיפה לאלימות, סמים ואלכוהול של הנוער בעיר. קיומו בקרב 500 בני נוער בעיר הוגדר כהצלחה בפני עצמה על ידי מטה עיר ללא אלימות אשר מעודדים רשויות נוספות לבצע סקר מסוג זה.

תוצאות הסקר הוצגו לרה"ע ולמנכ"ל העיר בוועדה מיוחדת בנוכחות נציגי המטה בתכנית עיר ללא אלימות במשרד לביטחון פנים.  רה"ע הנחה את מנהלי אגפי הרווחה, החינוך, הפנאי והאכיפה להכין תכניות מניעה הרלוונטית לתוצאות הסקר כל אחד בתחומו, בשיתוף עם הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ומשטרת ישראל.

בסקר שהתקיים בקרב בני הנוער בחינוך הממלכתי באריאל  עלה כי מחציתם נחשפו לאלימות מסוג מסוים, ושליש נפגעו מאלימות מסוג מסוים.

בשאלה לגבי אלימות ברשת דיווחו 25% כי נפגעו מאלימות ברשת, אך כשנשאלו האם שמעו על ילד שהפיץ על ילד אחר שמועות באמצעות רשתות חברתיות כגון פייסבוק או ווטסאפ, גדל מספר העונים ל50%. 

נתון בולט ומשמח מאוד היה בשאלה לגבי מודעות ההורים לפעילות בני הנוער, כאשר 72.8% דיווחו כי הורים מודעים להכל,  דבר העולה בקנה אחד עם הנתון שכמעט מחצית בבני הנוער מעדיפים  לפנות לקבלת עזרה מההורים.

נתון נוסף היה כי רוב בני הנוער ציינו כי הם מרוצים מאיכות החיים ביישוב וגאים בכך שהם גרים באריאל.

לגבי השימוש באלכוהול מחצית מבני הנוער דיווחו כי אינם יודעים היכן ניתן לרכוש אלכוהול, רבע ציינו כי  ניתן לרכוש באמצעות אדם בוגר ו14.5% בפיצוציות. 
30% דיווחו כי שתו לפחות פעם אחת בחודשיים האחרונים, נתון הדומה לממוצע הארצי (34%)  ו 45% מהנוער דיווח כי הם מכירים לפחות בן נוער אחד ביישוב שמשתמש בסמים.  
תכנית עיר ללא אלימות משקיעה תקציבים גדולים בתכניות מניעה שונות ומגוונות בפנאי, ברווחה בחינוך ובאכיפה. תוצאות הסקר יאפשרו בניה והתאמה של תכניות בהתאם לאופי העיר ובני הנוער.

סיירת ההורים באריאל מחדשת את פעילותה! ואתם מוזמנים לבוא ולהתנדב!

סיירת הורים היא אחת מהתכניות השונות הפועלות בתכנית עיר ללא אלימות.  ייחודה הוא בשילוב של הורים, גורמי אכיפה וגורמי חינוך.
בנוסף לתפקידה השגרתי של הסיירת בצמצום שתיית האלכוהול על יד בני נוער בעיר, וסיורים בפארקים בסופי השבוע, סיירת ההורים באריאל תעבור הכשרה מיוחדת בנושא מניעת אלימות ברשת.

לפרטים נוספים צרו קשר עם 

ראובן פרנקס
rfranks@ariel.muni.il

* הסקר כלל 511 בני נוער מתוכם 309 בני נוער הלומדים בחטה"ב ועוד כ202 בתיכון.
 

 סקר הערכת הרגלי הפנאי וההתנהגויות סיכון בקרב בני הנוער באריאל 
 מצגת נתוני הסקר