קהילה נגישה

רקע כללי 

כל אדם, כולל אדם עם צרכים מיוחדים, זכאי להזדמנות, להתקדם, להתפתח ולממש את הפוטנציאל האישי שלו, ברמה האישית, החברתית והמקצועית.

בכדי לקדם את ההזדמנות השווה לכל אדם בעל נכות בעיר, הוחלט להתמקד בחמישה מישורים עיקריים:

  • המישור הפיזי – פעילות משותפת עם גורמי הרשות לבחינת שינויים פיזיים בפני העיר על מנת לאפשר נגישותם של מבני ציבור, שטחים פתוחים ועסקים ברחבי בעיר, ולאפשר תנועה נוחה .
  • המישור ההסברתי – הפורום יפעל להביא למודעות נותני השירות וכלל הציבור באריאל, את נושא שילוב האוכלוסייה עם הנכות בחברה הנכות. תוכניות חינוך בבי"ס, בתנועות נוער ובקרב מגישי השירותים בעיר.
  • המישור התעסוקתי - הוועדה תפעל לשילוב תעסוקתי של ציבור הנכים בעיר, החזרת אנשים למעגל העבודה,  הבאתם לרמת תפקוד מירבית בתחום המקצועי והכלכלי. פיתוח המיומנות התעסוקתית ועידוד ניהול חיים עצמאיים בקהילה.
  • מידע וזכויות – ריכוז ומתן מידע על זכויות האדם עם מוגבלויות ומשפחתו. - קיום ערבי הסברה, הקמת קו פתוח לשאלות, הרצאות, פרסום בעיתון המקומי ועוד.
  • שעות הפנאי - פיתוח שירותי פנאי, תרבות וחברה- ספציפיים ומשולבים בקהילה, תוך הלימה לצרכים המגוונים של הקבוצות השונות של תושבים עם נכויות.

להגשמת מטרות התוכנית, הוקם פורום עירוני המורכב מאנשי מקצוע ומאנשים עם נכויות בעיר. 
הפורום פועל להקמת תשתית רעיונית וברת ביצוע להנגשת העיר לציבור הנכים, על מנת לשלבם בחיי היום-יום בעיר והעלאת רמת החיים שלהם. זאת על ידי ייזום, פיתוח, נגישות, מתן מידע וזכויות, וביצוע תוכניות בהתאם. 
השנה נרתם בית הספר לעבודה סוציאלית במרכז האוניברסיטאי בעיר לתוכנית כחלק מתוכנית הלימודים בבית הספר. 
התוכנית זוכה לתמיכתם של משרד הרווחה והחברה למתנ"סים ואושרה ע"י המרכז האוניברסיטאי ועיריית אריאל. 
במסגרת התוכנית יכנסו יבצעו הסטודנטים במשותף עם תושבי העיר, ילדים ונוער, אנשים עם נכויות וגורמי מקצוע שונים – ששה פרויקטים הקשורים לנושא.

רוצה להצטרף לפעילות למען קידום ההזדמנות השווה לכל אדם בעל נכות בעיר? 
צור קשר עם הרכזת העירונית לקהילה נגישה 

ציפי ערמי
עו"ס קהילתית, רכזת מועדון אמצע הדרך

סביבה בונה

מספר גדול מהמשפחות המטופלות סובלות ממצוקה כלכלית ונפשית, הבאה לידי ביטוי בין השאר בבית מגוריהם הלוקה בהזנחה. משפחות אלו זקוקות לעזרה בשיפוץ הבית ושיפור סביבת המגורים. 
אנו יודעים כי יכולת שיקומו של האדם, תלויה גם בסביבתו הפיסית. ביתו של אדם חשוב לא רק בפונקציונליות שלו, אלא גם בהשפעתו על דימויו העצמי של המתגורר בו וכפועל יוצא מכך – על יכולותיו ומגבלותיו. 
לצורך כך, יחד עם היחידה לפיתוח מנהיגות נוער במרכז הבינתחומי ואגף החינוך, הוקמה קבוצת מנהיגות וולונטרית של בני נוער תושבי העיר, אשר עברו סדנאות מקצועיות בתחום השיפוץ והתחזוקה ורכשו כלים ומיומנויות עבודה שיכשירו אותם לשיפוצים שונים (צביעה, אינסטלציה פשוטה, התקנה של עזרים וכד') בבתי מגוריהם של משפחות אלו. 
רכז הפרויקט מקבל את הפרטים של המשפחה שאצלה יש את הצורך לכך, מצוות העובדות הסוציאליות, מבקר בבית המשפחה ומציע את הצעתו לשיפוץ. לאחר מכן – נכנס צוות "סביבה בונה" ומשפץ את הדרוש. 
הבחירה דווקא בבני הנוער כקבוצת הגיל המתאימה לפרוייקט זה, נשענת על ההנחה הטוענת כי חוויותיו של אדם בצעירותו משפיעות עמוקות ואף עשויות לנבא את התנהגותו בעתיד. מתוך אמונה זו, אנו סוברים כי חינוך לערכי מנהיגות ופעילות למען הקהילה בגיל ההתבגרות, יבטיח רוח התנדבותית והשתתפות בעשייה חברתית גם בעתיד. 
הפרויקט מתוכנן באופן רב-שנתי, כאשר קבוצת המנהיגות הבוגרת חונכת ומלווה קבוצת מנהיגות צעירה וכך הלאה לאורך השנים. 

מתנדבים ופעילים

באגף פועלת יחידה להתנדבות במטרה לסייע למשפחות וילדים הזקוקים לליווי ותמיכה. 
היחידה מופעלת ע"י עו"ס קהילה ונמצאת בקשר עם גורמים שונים באריאל, על מנת לגייס מתנדבים ולשלבם בעשייה על-פי רצונותיהם ויכולותיהם. 
השנה נוצר קשר ייחודי עם רכזת המתנדבים של קהילת "נצר-אריאל" שגייסו עשרות בני נוער מתנדבים מעופרה ומבית אל המסייעים במסגרות שונות, לילדים ולמשפחות מעוטות יכולת. 
בנוסף מתנדבות דרך קהילת "נצר אריאל" מתנדבות מבוגרות המסייעות באופן אישי למשפחות עם ילדים, בליווי ובהנחיית צוות האגף.

אם יש לך לב חם ואתה מעוניין להעניק מעצמך לאחרים, צור איתנו קשר

ציפי ערמי
עו"ס קהילתית, רכזת מועדון אמצע הדרך

הפעלת החנות "בגד זול"  – חנות לממכר בגדים יד שניה במחירים סמליים מאד. החנות פועלת ברח' נחשונים ומנוהלת ע"י 6 מתנדבות בגיל הזהב שהינן עולות מחבר העמים.

סיוע בחבילות מזון

האגף לשירותים חברתיים נמצא בקשר מתמיד עם עמותות וקהילות שונות הפועלות בעיר, במטרה לאפשר סיוע בחבילות מזון למשפחות נזקקות. 
כ-80 משפחות מקבלות סיוע לאורך השנה ועשרות רבות של משפחות נוספות מקבלות סיוע מוגבר לכבוד חג הפסח וחגי תשרי. 
בנוסף, לפני חג הפסח מקבלים מאות מקשישי העיר דמי "קמחא דפסחא" וחבילות מזון שמסייעים להם לעבור את החג ברווחה ובשמחה.